„Rzeczpospolita” radzi
Czy każda podległość służbowa jest zakazana
- Ustawa o służbie cywilnej zakazuje istnienia w urzędzie podległości służbowej między osobami powiązanymi ze sobą wymienionymi w ustawie więzami, m.in. rodzinnymi. Czy dotyczy to tylko bezpośredniej podległości? A co z osobami zatrudnionymi w tej samej komórce organizacyjnej, ale na tzw. stanowiskach pomocniczych? Czy w ich przypadku także należy się stosować do wspomnianego zakazu?
Nie.
Zgodnie z art. 79 ustawy o służbie cywilnej w urzędzie nie może powstać stosunek podległości służbowej między małżonkami oraz osobami pozostającymi ze sobą w stosunku pokrewieństwa do drugiego stopnia włącznie lub powinowactwa pierwszego stopnia oraz w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli. Jak widać, przepis ten posługuje się pojęciem „podległość służbowa", nie precyzując jej rodzaju, a zwłaszcza nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta