Szefem nie może być osoba bliska
Każda podległość służbowa między małżonkami oraz osobami spokrewnionymi lub spowinowaconymi jest zakazana. Za zatajenie bliskich relacji z przełożonym można stracić pracę.
Małżonkowie oraz osoby pozostające ze sobą w stosunku pokrewieństwa do drugiego stopnia włącznie lub powinowactwa pierwszego stopnia oraz w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli, nie mogą być zatrudnione w urzędzie, jeżeli powstałby między nimi stosunek podległości służbowej. Tak stanowi art. 79 ustawy o służbie cywilnej (dalej: usc). Przepis ten ma zapobiegać sytuacjom, w których osobiste relacje między np. szefem i podwładnym mogłyby zagrozić wykonywaniu przez nich zadań służbowych w sposób profesjonalny i obiektywny. Sformułowany w nim zakaz ma charakter bezwzględny i trzeba go przestrzegać przez cały okres pracy członka korpusu sc w urzędzie. Jest więc aktualny zarówno w momencie jego zatrudniania, jak i przez cały czas trwania stosunku pracy (por. wyrok Sądu Najwyższego z 7 sierpnia 2001 r., I PKN 578/00, OSNAPiUS 2002 nr 4, poz. 91).
Rolą dyrektora generalnego urzędu jest zatem niedopuszczenie już na etapie naboru do powstania tego rodzaju zakazanej podległości służbowej. A jeśli dojdzie do niej później, jak najszybsze doprowadzenie do stanu zgodnego z treścią art. 79 usc, np. przez zmianę stanowiska jednemu z członków korpusu sc w trybie wypowiedzenia zmieniającego. Jednak nie tylko kierownictwo urzędu obowiązane jest dbać o to, aby sformułowany w art. 79 usc zakaz był przestrzegany. Obowiązek ten spada bowiem na wszystkich pracowników i urzędników sc, którzy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta