Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niemieckie minimum wyznacza branża

30 kwietnia 2015 | Praca i ZUS | Katarzyna Styrna-Bartman
Katarzyna 
Styrna-Bartman, radca prawny, doktor nauk prawnych, LL.M., specjalistka 
ds. polsko-niemieckiego obrotu gospodarczego
źródło: materiały prasowe
Katarzyna 
Styrna-Bartman, radca prawny, doktor nauk prawnych, LL.M., specjalistka 
ds. polsko-niemieckiego obrotu gospodarczego

Polski przedsiębiorca zatrudniający pracowników na terytorium Niemiec powinien w pierwszej kolejności ustalić, czy jego branżę objęto układem zbiorowym. Niektóre z nich pozwalają płacić za godzinę mniej niż 8,50 euro jeszcze przez dwa lata.

Niedawno minęło 100 dni od wejścia w życie ustawy o płacy minimalnej (Mindestlohngesetz), która wprowadziła w Niemczech ustawową stawkę 8,50 euro brutto za godzinę pracy. Ustawa ta obowiązuje także wszystkich tych polskich pracowników, którzy świadczą pracę w Niemczech bez względu na miejsce zamieszkania. Muszą ją także stosować pracodawcy zagraniczni, których pracownicy świadczą etatowe zadania nad Łabą.

Nie wiadomo także, czy ustawę o płacy minimalnej stosuje się do kierowców w transporcie tranzytowym. Niemieckie ministerstwo pracy wyjaśniło, że kontrole państwowe o przestrzeganiu tej ustawy w tranzycie przez Niemcy są zawieszone do czasu wyjaśnienia tych wątpliwości przez Komisję Europejską. Wszczęte już postępowania zostają zawieszone na ten okres. Oznacza to, że zagraniczni pracodawcy korzystający z tranzytu przez Niemcy nie muszą stosować stawki minimalnej dla kierowców, są też zwolnieni z obowiązków zgłoszeniowych i ewidencyjnych, które przewiduje ustawa o płacy minimalnej.

Podstawa zatrudnienia

Zgodnie z umową koalicyjną, dzięki której uchwalono ustawę o płacy minimalnej, jej celem jest zapewnienie płacy minimalnej wszystkim mającym status pracowników zatrudnionych w zakładzie konkretnego pracodawcy. Jakiekolwiek porozumienia umowne ograniczające roszczenia pracownika o wynagrodzenie odpowiadające co najmniej płacy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10129

Wydanie: 10129

Spis treści
Zamów abonament