Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trudno uniknąć zwrotu długu

30 kwietnia 2015 | Moje pieniądze
Najdłużej może nas ścigać ZUS za niezapłacone składki
źródło: Rzeczpospolita
Najdłużej może nas ścigać ZUS za niezapłacone składki

Jeśli wierzyciel nie potrafi skutecznie upomnieć się o pieniądze, dług może się przedawnić. Bieg przedawnienia może przerwać sam dłużnik, np. rozpoczynając negocjacje z firmą windykacyjną.

dorota kaczyńska

Roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu po dziesięciu latach, o ile w grę nie wchodzą zobowiązania związane z prowadzeniem działalności gospodarczej lub tzw. roszczenia o świadczenia okresowe. W takich sytuacjach długi przedawniają się na ogół po trzech latach.

Jednak jak mówi Anna Rogowska, radca prawny w Kancelarii Prawnej R. Jedynak A. Rogowska, od powyższych reguł istnieje wiele wyjątków. Terminy przedawnienia zależą od charakteru stosunku prawnego, na mocy którego powstały. Na przykład dwuletni termin przedawnienia przewidziany jest dla roszczeń wynikających z umowy o dzieło.

– Termin „przedawnienie" często błędnie utożsamiany jest z unieważnieniem, co może dawać złudne poczucie końca problemu. Tymczasem przedawnienie nie sprawia, że dług znika, i nie pozwala na oczyszczenie historii kredytowej – zauważa Joanna Mus, radca prawny w Kancelarii Prawnej Raven.

– Terminy przedawnienia nie mogą być ani skracane, ani przedłużane. Wierzyciel może jednak podjąć czynności, aby przedawnienie uległo przerwaniu, co skutkuje tym, że zacznie biec od nowa – wyjaśnia Anna Rogowska.

Skutki uznania długu

Bieg przedawnienia zostaje przerwany na przykład po...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10129

Wydanie: 10129

Spis treści
Zamów abonament