Wypadek może wymusić etat
Zwiększa się odsetek poszkodowanych, którzy nie są pracownikami. W ubiegłym roku 13 proc. stanowili wykonawcy umów cywilnych, a 90 osób w ogóle nie miało ubezpieczenia. Badając zdarzenie, inspektor sprawdzi zarówno przestrzeganie zasad BHP, jak i legalność zatrudnienia.
Z roku na rok maleje liczba śmiertelnych i ciężkich wypadków przy pracy. Niestety, ogólna liczba wszystkich osób poszkodowanych w takich zdarzeniach utrzymuje się na podobnym poziomie. W ubiegłym roku inspektorzy pracy zbadali okoliczności i przyczyny 2002 zgłoszonych wypadków przy pracy, w których poszkodowanych zostało 2349 osób (267 poniosło śmierć, a 768 doznało ciężkich obrażeń ciała). Aż 13 proc. z tych osób było co prawda ubezpieczonych, ale nie na podstawie umowy o pracę. A ponad 90 osób odniosło poważne obrażenia, które mogłyby być zakwalifikowane jako wypadek przy pracy, gdyby poszkodowani podlegali ubezpieczeniu wypadkowemu. Były to głównie osoby zatrudnione na podstawie umowy o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta