Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sąd musi sprawdzić, czy przywrócenie do pracy ma sens

05 maja 2015 | Dobra Firma | Joanna Ostojska

Aby sąd, mimo żądania pracownika przywrócenia go do pracy, zasadnie orzekł odszkodowanie, powinien przeprowadzić postępowanie dowodowe i ustalić, czy jest ono możliwe i celowe.

Jeśli sąd ustali, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony było nieuzasadnione lub naruszyło przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, orzeka – stosownie do żądania pracownika – albo o jego przywróceniu do pracy (względnie o bezskuteczności wypowiedzenia), albo o odszkodowaniu. Mówi o tym art. 45 § 1 kodeksu pracy. Użycie w nim alternatywy rozłącznej „albo" wskazuje na możliwość uwzględnienia tylko jednego z tych roszczeń. Jednocześnie § 2 tego przepisu wskazuje, że mimo wniosku pracownika o przywrócenie do pracy, sąd może mu przyznać odszkodowanie, gdy ustali, że uwzględnienie jego żądania jest niemożliwe lub niecelowe.

Zatem pracownik ma prawo wyboru jednego z wymienionych roszczeń, a sąd pracy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10132

Wydanie: 10132

Spis treści
Zamów abonament