Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W pilnej sprawie wzywa się świadka przez telefon

05 maja 2015 | Administracja
Anna Puszkarska
źródło: materiały prasowe
Anna Puszkarska

Ze względu na charakter sprawy można wezwać świadka telefonicznie albo przy użyciu innych środków łączności. Powoduje ono skutki prawne tylko wtedy, gdy nie ma wątpliwości, że dotarło do adresata we właściwej treści i w odpowiednim terminie.

Problem

W sprawie dotyczącej prowadzenia robót budowlanych bez zezwolenia organ wezwał telefonicznie w charakterze świadka osobę starszą. Z uwagi na trudności ze słyszeniem i złą jakość połączenia nie zrozumiała ona, kiedy i po co ma się stawić. Czy takie wezwanie jest dla niej wiążące?

Co mówią przepisy

W art. 50 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.) przewidziano, że organ administracji może wzywać osoby do udziału w podejmowanych czynnościach i do złożenia wyjaśnień lub zeznań osobiście, przez pełnomocnika, na piśmie lub w formie dokumentu elektronicznego, jeżeli jest to niezbędne dla rozstrzygnięcia sprawy lub dla wykonywania czynności urzędowych. Organ obowiązany jest dołożyć

starań, aby zadośćuczynienie wezwaniu nie było uciążliwe. W sytuacji, gdy osoba wezwana nie może stawić się z powodu choroby, kalectwa lub innej niedającej się pokonać przeszkody, organ może dokonać określonej czynności lub przyjąć wyjaśnienie albo przesłuchać osobę wezwaną w miejscu jej pobytu, jeżeli pozwalają na to okoliczności, w jakich znajduje się ta osoba.

W myśl art. 51 k.p.a. zasadą jest, że wezwany jest obowiązany do osobistego stawienia się tylko w obrębie gminy lub miasta, w którym zamieszkuje albo przebywa. Obowiązek osobistego stawiennictwa dotyczy również wezwanego zamieszkałego lub...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10132

Wydanie: 10132

Spis treści
Zamów abonament