Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czesław Miłosz i jego sekrety

05 maja 2015 | Kultura | Jacek Cieślak
Czesław Miłosz w krakowskim mieszkaniu
źródło: Archiwum Znak
Czesław Miłosz w krakowskim mieszkaniu
Agnieszka Kosińska, Miłosz w Krakowie, Znak, Kraków 2015
źródło: Rzeczpospolita
Agnieszka Kosińska, Miłosz w Krakowie, Znak, Kraków 2015

„Miłosz w Krakowie” Agnieszki Kosińskiej to fascynujący dziennik sekretarki noblisty. Premiera w czwartek.

Kosińska jest jak medium, a finał spirytystycznego seansu, którym staje się pasjonująca lektura jej dziennika taki, że stajemy się współuczestnikami spowiedzi poety na łożu śmierci, a także dialogu o najbardziej intymnych jego przeżyciach.

Wielka miłość

Dramatyczne jest wspomnienie pierwszej – jeszcze wileńskiej – miłości do Jadwigi Tomaszewicz, związanej potem z Sergiuszem Piaseckim. On, uczestnik wojny 1920 roku, oficer Dwójki, ale i awanturnik, przemytnik, więzień w Świętym Krzyżu, napisał autobiograficzną powieść „Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy". Miłosz występuje w niej jako Narcyz, który rozkochał starszą o rok studentkę i pozostawił z dzieckiem, które ona, córka ginekologa, usunęła.

Antykomunista Piasecki nienawidził Miłosza również za inną zdradę: pracę w dyplomacji PRL. Pomimo dwóch małżeństw – z Janiną i Carol – to właśnie Jadwiga, żyjąca po wojnie w Giżycku z piętnem dramatycznej przeszłości, wyrasta na najważniejszą kobietę w życiu poety. Był do niej silnie przywiązany aż po grób.

Kochał ją, bo go nie potępiała. Korespondowali, lecz już nigdy się nie spotkali – pechowo, jak Tristan i Izolda. Zmarła tuż przed przylotem Czesława do Sopotu. W kartce z grudnia 1983 roku pisała: „W tym świątecznym czasie cofnij się na ulicę Portową, pójdź w nasze wysokie pokoje, stań pod piecem i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10132

Wydanie: 10132

Spis treści
Zamów abonament