Co ma taksa notarialna do kredytu
Za inicjatywą banków zmierzającą do obniżenia taksy za notarialne poddanie się egzekucji kryją się inne względy niż troska o klientów – zauważa notariusz.
Związek Banków Polskich wystosował list do ministra sprawiedliwości z propozycją obniżenia taksy notarialnej za notarialne oświadczenie o poddaniu się egzekucji. Zdaniem ZBP czynności te są powtarzalne, schematyczne i nie wymagają wielkiego nakładu pracy. Radykalne obniżenie taksy jest zatem uzasadnione. W liście prezes ZBP deklaruje współpracę w wypracowaniu odpowiednich rozwiązań, powodowany troską o interesy klientów banków. List jest reakcją na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który zakwestionował przepisy dotyczące bankowych tytułów egzekucyjnych.
Trzy siódemki
Poddanie się egzekucji aktem notarialnym reguluje art. 777 § 1 pkt 4–6 kodeksu postępowania cywilnego. Przepisy te stwierdzają, że tytułem egzekucyjnym może być akt notarialny spełniający określone wymagania, który po nadaniu przez sąd klauzuli wykonalności uprawnia do prowadzenia egzekucji. W swej randze taki akt został zrównany w mocy z prawomocnym wyrokiem sądowym. Akt notarialny, by był tytułem egzekucyjnym, musi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta