Zwykłe „OK” nie pozwoli na rozstanie z aktywistą
Zgoda na zwolnienie działacza musi być wyraźna i podjęta kolegialnie przez zarząd związku. Wszystko po to, aby przed decyzją o zakończeniu etatu związkowca pracodawca nie miał żadnego luzu interpretacyjnego.
Choć nie jest to powszechne, niekiedy związek zawodowy zgadza się na rozwiązanie albo wypowiedzenie stosunku pracy swojego działacza. Dla pracodawcy istotne jest to, kto, w jakiej formie i kiedy powinien udzielić takiej zgody oraz jaka powinna być jej treść.
O co chodziło
Sąd Najwyższy analizował te elementy przyzwolenia na rozstanie z aktywistą w wyroku z 14 grudnia 2014 r. (II PK 38/14). W tej sprawie pracodawca wystąpił do związku zawodowego o wyrażenie zgody na wypowiedzenie stosunku pracy zatrudnionej u niego pracownicy. Na mocy art. 32 ust. 1 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 167, dalej ustawa o zz) przysługiwała jej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta