Dbać to też nie szkodzić nie łamiąc
Brak umowy o zakazie konkurencji z pracodawcą nie zwalnia podwładnego z zakazu podejmowania aktywności konkurencyjnej. Inaczej narusza obowiązek dbałości o dobro firmy
Pracownik ma obowiązek dbać o dobro zakładu pracy. Jeśli naruszy tę powinność, pracodawca może rozwiązać z nim umowę o pracę. A gdy to naruszenie jest ciężkie, może zastosować tryb natychmiastowy zakończenia współpracy z winy pracownika, czyli rozwiązać umowę bez wypowiedzenia na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 kodeksu pracy.
Codzienny obowiązek
Dobro zakładu pracy obejmuje jego istnienie, rozwój oraz sprawne funkcjonowanie. Dlatego jednym z podstawowych obowiązków pracowników jest obowiązek dbałości o dobro ich zakładu pracy. Wyraża go wprost art. 100 § 2 pkt 4 k.p.
Obowiązek dbania o dobro firmy ma szeroki zakres. Obejmuje powinność dbania o mienie zakładu oraz jego wartości niematerialne (np. uznaną markę, dobre imię czy renomę na rynku). Obowiązek ten należy też rozumieć jako zakaz szkodzenia pracodawcy i jednocześnie nakaz pozytywnego działania w interesie firmy stosownie do potrzeb i możliwości, także ponad zwykły obowiązek, np. w godzinach nadliczbowych lub bez polecenia pracodawcy.
Działania konkurencyjne
Jeśli pracownik naruszy ten obowiązek, pracodawca może stosować wobec niego różne sankcje. Ma prawo wymierzyć mu karę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta