Nowe otwarcie, różne ścieżki
Debata | Era nadganiania cywilizacyjnych zaległości w samorządach powoli się kończy. Teraz lokalne wspólnoty muszą stworzyć nowe fundamenty rozwoju.
Anna Cieślak-Wróblewska
Europa regionów – nowe otwarcie – to temat dyskusji podczas sesji otwarcia Europejskiego Kongresu Samorządów w Krakowie. – Rola samorządów ciągle się zmienia. W niektórych krajach ostatni kryzys doprowadził do wniosków o konieczności renacjonalizacji polityki i regiony tracą tam na znaczeniu – mówił Markku Markkula, prezydent Komitetu Regionów Unii Europejskiej. – To się nam nie podoba, chcemy, by samorządy lokalne odgrywały coraz większą rolę na zasadzie pomocniczości i subsydiarności na wielu różnych poziomach. Potrzebują one większej autonomiczności i wzmocnienia swoich funkcji.
Markkula podkreślał, że wymiar terytorialny jest niezbędny dla rozwoju krajów i całej Unii. Przypomniał, że 55 proc. inwestycji współfinansowanych z UE realizowanych jest na poziomie regionalnym. Nowe otwarcie to jego zdaniem nastawienie się na większe partnerstwo lokalne. Partnerstwo między regionami,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta