Jak sporządzić i wypowiedzieć umowę spółki partnerskiej
Spółka partnerska ma charakter osobowy, utworzona jest przez wspólników, czyli partnerów, w celu wykonywania co najmniej jednego (chyba że odrębna ustawa stanowi inaczej) wolnego zawodu w podmiocie prowadzącym przedsiębiorstwo pod własną firmą.
Anna Borysewicz
Art. 91 kodeksu spółek handlowych określa minimalną treść umowy spółki partnerskiej. W świetle tego przepisu jej niezbędne elementy to:
- firma i siedziba,
- określenie wkładów wnoszonych przez każdego partnera i ich wartość,
- przedmiot działalności,
- czas trwania podmiotu, jeżeli jest oznaczony,
- określenie wolnego zawodu wykonywanego przez partnerów w ramach spółki,
- nazwiska i imiona partnerów, którzy ponoszą nieograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania spółki w przypadku przewidzianym w art. 95 § 2 k.s.h. (czyli tak jak wspólnicy spółki jawnej),
- w przypadku gdy spółkę reprezentują tylko niektórzy partnerzy – ich imiona i nazwiska.
Ograniczenie kontraktu spółki jedynie do wymienionych składników może w istocie paraliżować relacje między partnerami. Zasadne jest więc odmienne uregulowanie w umowie wszelkich kwestii unormowanych jedynie w sposób dyspozytywny w ustawie. Dotyczy to m.in. zakresu partycypacji w stratach czy zasad prowadzenia spraw podmiotu. Powinno się także podać strony zawierające umowę przez wskazanie ich imion i nazwisk >patrz wzór umowy spółki partnerskiej.
Firma i siedziba
Korpus (rdzeń) firmy spółki partnerskiej musi się składać z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta