Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przerwy w chorobie nie zerują okresu zasiłkowego

05 czerwca 2015 | Dobra Firma | Radosław Kaczmarek

Obowiązują dwa limity dni, za które należy się zasiłek chorobowy. Wyższy przysługuje ciężarnym kobietom oraz osobom cierpiącym na gruźlicę. Między zasadami ich ustalania nie ma jednak różnicy.

Od niedawna zajmuję się ustalaniem uprawnień do świadczeń chorobowych pracowników. Jakie są zasady ustalania okresu zasiłkowego przysługującego przez 270 dni? – pyta czytelniczka.

Zasady liczenia okresu zasiłkowego przysługującego przez 270 dni osobom, których niezdolność do pracy jest spowodowana gruźlicą lub przypada na czas ciąży, nie różnią się od sposobu ustalania okresu zasiłkowego przez podstawowy 182-dniowy wymiar. Ustawodawca ustanowił dłuższy okres zasiłkowy, ale nie określił innych zasad jego liczenia.

Jak długo na zwolnieniu

Okres zasiłkowy, tj. ten, za który ubezpieczonemu przysługuje zasiłek oraz którego długość określa się w dniach, przysługuje przez 182 dni. Tak stanowi art. 8 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 159 ze zm., dalej ustawa zasiłkowa). Jeżeli natomiast przyczyną niezdolności do pracy jest gruźlica lub choroba występuje w trakcie ciąży, okres ten wydłuża się do 270 dni.

Okoliczności uzasadniające prawo do dłuższego okresu zasiłkowego trzeba jednak odpowiednio udokumentować. Lekarz wystawiający zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA może je oznaczyć kodem literowym D (gruźlica) lub B (ciąża) albo wydać odrębne zaświadczenie.

Jeżeli chorujący chce, to na jego pisemny wniosek, zgodnie z art. 57...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10158

Wydanie: 10158

Spis treści
Zamów abonament