Dług w ZUS nie pozbawi zasiłku
Dawne zaległości nie odbiorą chorobowych pieniędzy, jeśli przedsiębiorca sumiennie reguluje bieżące składki. Aby ZUS nie zaksięgował wpłaty wstecz, trzeba dobrze opisać dokument płatniczy. Prawo do świadczenia zapewni uzbieranie po przerwie 90 dni ubezpieczenia chorobowego.
Nie tylko nierzetelność, ale i nieuwaga przedsiębiorcy może się dla niego źle skończyć. O ile bowiem sam stary dług składkowy nie przekreśla jego szans na zasiłek chorobowy czy macierzyński (po ponownym zgłoszeniu się do tego ubezpieczenia albo objęciu nim przez ZUS w drodze domniemanego zgłoszenia, za które uważa się opłacanie składek w terminie i pełnej wysokości), o tyle nieprawidłowe oznaczenie wpłaty składek może mu ją odebrać.
Biznesmen, który ma dług w ZUS, nie musi stracić prawa do zasiłku, nawet jeśli nie podpisał układu ratalnego na jego spłatę. Ważne, aby bieżące należności regulował terminowo i w pełnej wysokości. Niezwykle istotny jest także opis dokumentu płatniczego, aby uniknąć nieprzyjemnego zaskoczenia. Jeśli bowiem przedsiębiorca ureguluje składki w terminie, ale nie oznaczy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta