Korekta ceny w umowie o zamówienie publiczne
Powód (wykonawca) zawarł z pozwanym (zamawiającym) w trybie przetargu nieograniczonego umowę o roboty budowlane. Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia oraz dokumenty w postępowaniu poprzedzającym zawarcie umowy, wymienione w niej, stanowiły jej integralną część, w tym m.in. warunki ogólne i szczególne kontraktu na budowę.
W warunkach szczególnych wskazano, że cena kontraktowa będzie zaakceptowaną kwotą ryczałtową i nie podlega zmianom, wykonawca płaci podatki, należności i opłaty wymagane według kontraktu i cena nie będzie korygowana ze względu na jakikolwiek z kosztów, oprócz sytuacji podanej w subklauzuli 13.7 warunków ogólnych. Zgodnie z tą subklauzulą cena kontraktowa mogła być skorygowana tak, aby uwzględniać wzrost lub obniżkę kosztów, wynikających ze zmiany prawa (wprowadzenia nowych przepisów, uchylenia lub modyfikacji istniejących) lub z prawnej lub oficjalnej rządowej interpretacji prawa, dokonanej po dacie odniesienia, a mającej wpływ na wykonanie przez wykonawcę jego zobowiązań umownych.
16 września 2011 r. komisja rozjemstwa wydała decyzję uznającą za zasadne roszczenie powoda o zwiększenie kwoty kontraktowej z tytułu zmiany stawki VAT z 22 do 23 proc. dokonanej przez ustawodawcę z dniem 1 stycznia 2011 r. w odniesieniu do robót wykonanych po 1 stycznia 2011 r. Pozwany nie zaakceptował tego rozstrzygnięcia. Powód wystąpił na drogę sądową.
W ocenie sądów I...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta