Bioniczna dłoń z drukarki 3D
Francuz nagrodzony za projekt BionicoHand pracuje nad niedrogimi protezami dla niepełnosprawnych
Pauline Fréour („Le Figaro")
Nicolas Huchet liczy 31 lat i ciągle ma styl wyluzowanego nastolatka. Jednak to nie znaczy, że nie należy go traktować poważnie. Pracuje jako inżynier dźwięku. Ale przede wszystkim znalazł się wśród dziesięciu „najważniejszych wynalazców-innowatorów przed 35. rokiem życia" uhonorowanych specjalnym wyróżnieniem przyznawanym przez prestiżowy Massachusetts Institute of Technology.
To on jest twórcą BionicoHand – zrobotyzowanej protezy ręki, którą można niedużym kosztem wyprodukować przy użyciu powszechnie dostępnych narzędzi, takich jak drukarki 3D. Projekt techniczny niezbędny do produkcji będzie udostępniony za darmo w Internecie.
Huchet stracił prawą rękę w wypadku w pracy. Miał wtedy 18 lat.
– Kiedy tylko zobaczyłem protezę, którą zaproponowała mi francuska państwowa służba zdrowia, zrozumiałem, że nigdy czegoś takiego nie polubię. Chociaż pozwalała mi na wykonywanie kilku czynności – wspomina Huchet, spoglądając na starannie zaprojektowaną, pokrytą silikonem w kolorze skóry dłoń spoczywającą na jego kolanach.
Ale zanim Huchet rozpoczął pracę nad programem, który całkowicie zmienił jego życie, musiało upłynąć dziesięć lat.
– Przez długie lata odrzucałem myśl o mojej niepełnosprawności –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta