Plecak pełen energii
Obiad ugotowany na biogazie, czyli jak zarobić na odpadach i ułatwić życie ludziom w krajach rozwijających się
Matthew Newsome
Belete Tura przypina do pleców ogromną, ale lekką torbę, zanim wyruszy w krótką drogę do pobliskiej biogazowni w Arsi Negele, w Wielkich Rowach Tektonicznych w Etiopii.
Pakunek przypomina olbrzymią poduchę o wysokości połowy kobiety i prawie cztery razy od niej szerszą. Gdy młoda kobieta idzie zakurzoną ścieżką w świetle wczesnego poranka, przechodnie rzucają zdumione spojrzenia na dziwaczne ustrojstwo.
Nie wiedzą, że Tura przyłączyła się do pionierskiego programu, który zapewni jej czystą i tanią energię. Nadmuchiwana poduszka – lub inaczej (B)plecak – jest specjalnym pojemnikiem na biogaz wynalezionym przez (B)energy. Ta niemiecka firma zapewnia biednym wiejskim społecznościom możliwość przetwarzania w energię takich odpadów organicznych, jak obornik czy resztki kuchenne.
Do tej pory zbieranie drewna na opał było zajęciem, które pochłaniało Turze codziennie kilka godzin, podobnie jak milionom ludzi w krajach rozwijających się. Zapotrzebowanie na opał doprowadziło do niepokojąco wysokiego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta