Prawa rodziców prawie jednakowe
Ojciec zatrudniony na etacie ma praktycznie takie same jak matka dziecka przywileje pozwalające osobiście opiekować się potomstwem. Gdy z nich korzysta, nie można go z tego powodu dyskryminować pod względem wynagrodzenia, prawa do awansu czy podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
Z wszelkich pracowniczych przywilejów rodzicielskich korzystają głównie matki. Tymczasem większość uprawnień obejmuje też panów wychowujących potomstwo.
Wolne na pępkowe
Pierwszym prawem, z którego zazwyczaj korzysta świeżo upieczony tata, są dwa dni wolne od pracy z okazji urodzenia się dziecka. Gwarantuje mu to rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikowi dni wolnych od pracy (DzU nr 60, poz. 281 ze zm.). Zwolnienie należy wykorzystać w bezpośrednim związku z narodzinami. Dlatego najlepiej wnioskować o te dni w niedługim czasie po porodzie, chociaż żaden przepis nie określa, w jakim terminie trzeba je wybrać. Z samego celu tego uprawnienia wynika jednak, że czas jego wykorzystania ma być blisko powiązany z narodzinami. Chodzi m.in. o umożliwienie młodemu ojcu załatwienie spraw administracyjnych dotyczących np. rejestracji narodzin w urzędzie stanu cywilnego lub pomoc matce w pierwszych dniach po porodzie, odebranie jej i dziecka ze szpitala.
Przepisy nie precyzują, w jaki sposób pracownik ma udowodnić narodziny, a tym samym nabyć prawo do wolnego. Praktyka wskazuje, że najczęściej takim dokumentem jest kopia aktu urodzenia syna czy córki. Niektórzy pracodawcy poprzestają na oświadczeniu pracownika.
Na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta