Wyższa emerytura na wniosek z lipca
Ten, kto w czerwcu złożył w ZUS papiery do przyznania świadczenia liczonego ze składek i kapitału początkowego, powinien wycofać wniosek i ponownie go zgłosić w następnym miesiącu. Dzięki temu otrzyma znacznie wyższą kwotę.
Uwzględni ona bowiem waloryzację składek i kapitału początkowego za pierwszy kwartał 2015 r.
Emerytura obliczana na nowych zasadach zależy m.in. od wysokości składek emerytalnych i kapitału początkowego zgromadzonych na indywidualnym koncie w ZUS, w tym również od ich waloryzacji przeprowadzanej rocznie i kwartalnie. Liczba i wysokość tych podwyżek zależy natomiast od miesiąca, w którym ubezpieczony przechodzi na emeryturę. Najgorzej mają ci, którzy nabywają prawo do emerytury w czerwcu każdego roku.
Dla młodszych
Nowe zasady obliczania emerytury przewidziane są przede wszystkim dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. I to zarówno dla tych, które przechodzą na emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym, jak i ubiegających się o świadczenie w obniżonym wieku na podstawie art. 184 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 748, dalej: ustawa emerytalna). Chodzi m.in. o zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Według zasad kapitałowych oblicza się też emeryturę pomostową oraz nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.
Nie można też zapominać o emeryturze przysługującej urodzonym przed 1 stycznia 1949 r., którzy po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego kontynuowali ubezpieczenia, a z wnioskiem o jej przyznanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta