Wypowiedzenie z falstartem
Nie można wypowiedzieć pracownikowi umowy zawartej na okres próbny natychmiast po jej zawarciu bez umożliwienia mu podjęcia pracy. Stanowi to nadużycie prawa i wskazuje na brak poszanowania przez pracodawcę zasad współżycia społecznego.
Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 16 grudnia 2014 r. (I PK 125/14).
Pozwana spółka w okresie letnim prowadziła rekrutację na stanowisko przedstawiciela medycznego w dziale leków psychiatrycznych. Powódka została uznana za najlepszą kandydatkę. Zgodnie z treścią wysłanego do niej listu intencyjnego, spółka zobowiązała się zatrudnić ją na okres próbny trzech miesięcy, a w przypadku pozytywnej oceny pracy w tym czasie – na dwuletni czas określony. Jednak dzień po wysłaniu tego listu dyrektor zmienił zdanie i uznał, że nie zatrudni kobiety. Powodem była rozmowa z szefową marketingu, która nie brała udziału w rekrutacji. Wskazała ona m.in., że zna powódkę z pracy w poprzedniej firmie, jest to osoba konfliktowa i niezdolna do pracy w grupie oraz nie odnajdzie się w kulturze organizacyjnej firmy. Dyrektor, nie weryfikując tych informacji, w rozmowie telefonicznej poinformował powódkę o zmianie decyzji co do jej zatrudnienia.
Zgodnie z treścią listu intencyjnego niedoszła przedstawicielka handlowa postanowiła mimo wszystko stawić się w pracy. Przedłożono jej wówczas do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta