Zyski i straty w spółce cywilnej
DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA | Każdy wspólnik spółki cywilnej jest uprawniony do równego udziału w zyskach i w tym samym stosunku uczestniczy w stratach, bez względu na rodzaj i wartość wkładu.
W umowie konkretnej s.c. można jednak inaczej ustalić owe proporcje >patrz przykłady 1 i 2. Dopuszczalne jest nawet zwolnienie niektórych uczestników, ale nie wszystkich, od partycypacji w stratach >patrz przykład 3. Przy czym owo ewentualne zwolnienie dotyczy wyłącznie stosunków wewnętrznych. Nie ma zatem wpływu na solidarną odpowiedzialność za zobowiązania tej spółki >patrz przykład 4. Bezwzględnie zakazane jest natomiast wyłączenie wspólnika od uczestnictwa w zyskach >patrz przykład 5. Ustalony umownie stosunek udziału uczestnika s.c. w zyskach odnosi się w razie wątpliwości także do jego partycypacji w stratach – >patrz przykład 6.
Przykład 1.
Panie Iga i Laura są wspólnikami s.c. Pierwsza z nich – tytułem wkładu – wniosła do spółki 10 tys. zł, druga zaś – 30 tys. zł. Pani Iga uważa, że skoro wkład pani Laury stanowi 75 proc. wszystkich wkładów, to w takim samym stosunku powinna uczestniczyć w stratach (i zyskach) s.c. Umowa spółki nie reguluje tej kwestii. Pogląd pani Igi nie jest zatem uzasadniony. Skoro bowiem umowa s.c. nie stanowi inaczej, to obie panie partycypują w jej zyskach i stratach po połowie.
Przykład 2.
W umowie s.c. figuruje zapis, zgodnie z którym jej wspólnicy uczestniczą w zyskach za dany rok obrachunkowy według następujących
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta