Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zyski i straty w spółce cywilnej

18 września 2015 | Prawo w biznesie | Anna Borysewicz
Wzór pozwu o zapłatę udziału w zysku s.c.
źródło: Rzeczpospolita
Wzór pozwu o zapłatę udziału w zysku s.c.

DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA | Każdy wspólnik spółki cywilnej jest uprawniony do równego udziału w zyskach i w tym samym stosunku uczestniczy w stratach, bez względu na rodzaj i wartość wkładu.

W umowie konkretnej s.c. można jednak inaczej ustalić owe proporcje >patrz przykłady 1 i 2. Dopuszczalne jest nawet zwolnienie niektórych uczestników, ale nie wszystkich, od partycypacji w stratach >patrz przykład 3. Przy czym owo ewentualne zwolnienie dotyczy wyłącznie stosunków wewnętrznych. Nie ma zatem wpływu na solidarną odpowiedzialność za zobowiązania tej spółki >patrz przykład 4. Bezwzględnie zakazane jest natomiast wyłączenie wspólnika od uczestnictwa w zyskach >patrz przykład 5. Ustalony umownie stosunek udziału uczestnika s.c. w zyskach odnosi się w razie wątpliwości także do jego partycypacji w stratach – >patrz przykład 6.

Przykład 1.

Panie Iga i Laura są wspólnikami s.c. Pierwsza z nich – tytułem wkładu – wniosła do spółki 10 tys. zł, druga zaś – 30 tys. zł. Pani Iga uważa, że skoro wkład pani Laury stanowi 75 proc. wszystkich wkładów, to w takim samym stosunku powinna uczestniczyć w stratach (i zyskach) s.c. Umowa spółki nie reguluje tej kwestii. Pogląd pani Igi nie jest zatem uzasadniony. Skoro bowiem umowa s.c. nie stanowi inaczej, to obie panie partycypują w jej zyskach i stratach po połowie.

Przykład 2.

W umowie s.c. figuruje zapis, zgodnie z którym jej wspólnicy uczestniczą w zyskach za dany rok obrachunkowy według następujących

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10247

Wydanie: 10247

Spis treści
Zamów abonament