Podporządkowanie członka zarządu spółce a zatrudnienie
W przypadku stwierdzenia nieważności umowy o pracę członka zarządu z uwagi na naruszenie art. 210 § 1 kodeksu spółek handlowych sam fakt autonomicznego podporządkowania wobec spółki nie przesądza o pozostawaniu członka zarządu w stosunku pracy ze spółką.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 11 lutego 2015 r., I UK 211/14.
Powódka zajmowała w spółce z o.o. stanowisko prezesa jednoosobowego zarządu, będąc jednocześnie większościowym wspólnikiem (należało do niej 64 proc. udziałów, pozostałe należały do jej męża). Powódka od 14.11.2011 r. była zatrudniona w spółce na czas nieokreślony. Umowę o pracę zawarł w imieniu spółki prokurent. Od 4.01.2012 r. powódka była niezdolna do pracy. ZUS zakwestionował istnienie pomiędzy powódką a spółką stosunku pracy z uwagi na naruszenie art. 210 § 1 k.s.h. i wydał decyzję stwierdzającą, że powódka nie podlega pracowniczemu ubezpieczeniu społecznemu.
Powódka wniosła odwołanie. Sąd okręgowy stwierdził, że samo naruszenie ww. przepisu i nieważność umowy o pracę z tej przyczyny nie wyklucza późniejszego nawiązania stosunku pracy poprzez przystąpienie do wykonywania pracy, do czego doszło. Zdaniem sądu okręgowego w stosunkach pomiędzy powódką a spółką zachodziło rozdzielenie funkcji pracodawcy i pracownika. Powódka wykonywała pracę na rzecz odrębnego podmiotu (spółki) i podlegała ekonomicznej zależności od pracodawcy. Sposób wykonywania obowiązków prezesa zarządu mieścił się w modelu tzw....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta