NFZ nie zwróci kosztów leczenia
ROZLICZENIA | Jeśli pacjent skorzysta z usług prywatnej placówki służby zdrowia, która nie współpracuje z Funduszem, nie ma szans na refundację poniesionych wydatków. Bez znaczenia jest, że była to konieczność wynikająca z nagłego wypadku.
Na przeszkodzie stoją bowiem przepisy ustawy z 27 sierpnia 2004 r. (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 581; dalej: ustawa), która określa warunki udzielania i zakres świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. W szczególności wynika to z art. 109 wskazującego, że indywidualne sprawy z zakresu ubezpieczenia zdrowotnego rozpatruje dyrektor wojewódzkiego oddziału funduszu, ale do tych spraw zalicza się te dotyczące objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym i ustalenia prawa do świadczeń. Przewiduje ona zatem jedynie możliwość wystąpienia z wnioskiem o ustalenie prawa do świadczeń. Tego nie można natomiast interpretować, uznając, że świadczenie zdrowotne może polegać na zwrocie poniesionych już kosztów leczenia. Nie ma przy tym znaczenia, czy pacjent należy do kręgu osób ubezpieczonych ani czy wykonany zabieg mieści się w katalogu świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Takie stanowisko potwierdza orzecznictwo sądów administracyjnych, w tym wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 25 stycznia 2012 r. (VI SA/Wa 1776/11). W jego uzasadnieniu wskazano, że „(...) NFZ rozlicza koszty ze świadczeniodawcą, co znaczy, że jedynym podmiotem uprawnionym do wystąpienia do organu Funduszu z żądaniem zapłaty za świadczenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta