Komornik będzie musiał poczekać
Zażalenie na nadanie tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności czy skarga na czynności komornika nie wstrzymają niesłusznej egzekucji. Skuteczne może być jedynie powództwo opozycyjne, jeśli dłużnik ma podstawy do jego wniesienia.
Celem egzekucji jest jak najszybsze wyegzekwowanie na rzecz wierzyciela należności od dłużnika. Wydawać by się więc mogło, że nie jest zasadne tworzenie regulacji sprzecznych z tym celem, które opóźnią lub wręcz uniemożliwią prowadzenie postępowania. Tak jednak nie jest. Po uzyskaniu tytułu wykonawczego mogą bowiem zaistnieć okoliczności, które spowodują, że egzekucja będzie bezzasadna.
Warto też pamiętać, że katalog tytułów egzekucyjnych wymienionych w art. 777 k.p.c., którym sądy nadają klauzulę wykonalności, jest szeroki. Obejmuje on nie tylko orzeczenia sądowe, ale także akty notarialne, w których dłużnik dobrowolnie poddał się egzekucji, czy bankowe tytuły egzekucyjne uznane niedawno przez Trybunał Konstytucyjny za niekonstytucyjne (wyrok z 14 kwietnia 2015 r., P 45/12). W przypadku zaś tytułów egzekucyjnych innych niż orzeczenia sądowe nie dochodzi do rozstrzygnięcia sporu prawnego. Sąd nadający klauzulę wykonalności bada je tylko pod kątem formalnym. Niezbędna jest więc regulacja, która pozwoli dłużnikowi bronić się przed niesłuszną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta