Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szef zwróci ZUS nadpłatę świadczenia z jego winy

18 września 2015 | Dobra Firma | Zygmunt Łobejko

Jeżeli ubezpieczony pobierał emeryturę czy rentę, bo płatnik składek przekazał nieprawdziwe dane wpływające na prawo do tych kwot, ten ostatni będzie je oddawał z odsetkami.

W myśl art. 138 ust. 1 i 2 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 748, dalej: ustawa emerytalna) za nienależnie pobrane świadczenia uważa się te:

- wypłacone, choć zaistniały okoliczności powodujące ustanie lub zawieszenie prawa do nich albo wstrzymanie ich wypłaty w całości lub w części, jeżeli osoba je pobierająca była pouczona o braku prawa do ich pobierania,

- przyznane lub wypłacone na podstawie fałszywych zeznań lub dokumentów albo w innych przypadkach świadomego wprowadzenia w błąd przez pobierającego świadczenia.

Za nienależne uważa się też świadczenia wypłacone z przyczyn niezależnych od ZUS osobie innej niż wskazana w jego decyzji.

Powinność świadczeniobiorcy

Po spełnieniu się jednej z podanych okoliczności pobrane emerytury czy renty są nienależne i trzeba je zwrócić. Pobierająca je osoba musi zawiadomić ZUS o okolicznościach powodujących ustanie lub zawieszenie prawa do tej wypłaty.

Ten, kto świadomie wprowadził ZUS w błąd, np. przedstawiając fałszywe zeznania świadków,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10247

Wydanie: 10247

Spis treści
Zamów abonament