Kiedy możliwe jest odstąpienie od umowy sprzedaży
Stan majątkowy kupującego uzasadnia odstąpienie od umowy sprzedaży przez sprzedającego tylko wtedy, gdy stwarza poważne i realne zagrożenie dla zapłaty w terminie ceny za rzeczy, które mają być dostarczone później.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 9 stycznia 2015 r., V CSK 127/14.
Powód zawarł z pozwanym umowę dostaw prefabrykatów zbrojeniowych przeznaczonych na prowadzoną przez pozwanego budowę. W toku wykonywania umowy powód wezwał pozwanego do ustanowienia zabezpieczenia przez złożenie gwarancji (bankowej, ubezpieczeniowej), akredytywy dokumentowej lub innego realnego zabezpieczenia pod rygorem odstąpienia od umowy odnośnie do dalszych partii dostaw. Pozwany odmówił ustanowienia zabezpieczenia, wyjaśniając, że nie pozostaje w opóźnieniu z bieżącymi płatnościami. W związku z tym powód odstąpił od umowy dostawy na podstawie art. 612 k.c. w zw. z art. 552 k.c. w zakresie niewykonanych jeszcze dostaw elementów budowlanych. Oświadczenie to pozwany uznał za nieskuteczne.
W ocenie sądów I i II instancji nie wystąpiły podstawy do odstąpienia od umowy w świetle art. 552 k.c. Na dzień złożenia oświadczenia o odstąpieniu nie istniało zagrożenie kontynuacji działalności pozwanej spółki, wskaźniki płynności były zadowalające, spółka miała dodatni kapitał własny, nie było zagrożenia co do jej wypłacalności i zwłoki w dokonywaniu płatności, nie zachodziły też okoliczności uzasadniające jej upadłość....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta