Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ciężko uchylić ochronę starszej osoby

18 września 2015 | Dobra Firma | Marek Rotkiewicz

Zmniejszenie wymiaru czasu pracy i wynagrodzenia osoby w wieku przedemerytalnym jest możliwe m.in. wtedy, gdy w całej firmie wprowadza się nowe zasady płacowe. Na takie modyfikacje pracownik może też przystać dobrowolnie, jeżeli szef je zaproponuje.

- Zatrudniamy pracownika w wieku przedemerytalnym. Chcielibyśmy zmniejszyć mu etat z pełnego na połowę oraz w konsekwencji odpowiednio obniżyć wynagrodzenie. Czy możemy to zrobić wypowiedzeniem zmieniającym? Czy możliwe byłoby w tym zakresie zawarcie porozumienia z pracownikiem? – pyta czytelnik.

Kodeks pracy chroni osoby, którym brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, przed wypowiedzeniem umowy o pracę (patrz ramka). Ochrona z art. 39 k.p. nie wyklucza rozwiązania stosunku pracy w drodze innej czynności niż wypowiedzenie, czyli na skutek:

- porozumienia stron,

- zwolnienia bez wypowiedzenia z winy pracownika (zwolnienie dyscyplinarne),

- niezawinionego zwolnienia bez wypowiedzenia na skutek upływu wskazanego w art. 53 k.p. okresu usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy.

Kiedy wolno zmienić

Wypowiedzenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10247

Wydanie: 10247

Spis treści
Zamów abonament