Syndyk nie dodaje VAT do zwróconych mu wydatków
Powiększenie o podatek otrzymanych przez syndyka na mocy postanowienia sądu koszów jego przejazdów oraz kupionych biletów parkingowych godziłoby w interesy upadłego, gdyż obciążałoby w większym stopniu jego majątek.
Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 11 września 2015 r. (I FSK 862/14).
Stan faktyczny
We wniosku o interpretację syndyk wyjaśnił, że wykonuje czynności w postępowaniach upadłościowych. Występuje do sądu upadłościowego o zwrot kosztów przejazdów własnym samochodem oraz opłat parkingowych. Są to wydatki związane bezpośrednio z wykonywaniem przez niego czynnościami. Na rachunek syndyka trafia kwota wynikająca z postanowienia sądu, a on sam nie wystawia dla tej czynności faktury VAT. Syndyk zapytał, czy zwrot wydatków dotyczących kosztów podróży oraz biletów parkingowych przyznanych postanowieniem sądu, zaksięgowanych u upadłego, to świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ustawy o VAT. Sam uważał, że takie kwoty nie są opodatkowane i nie wymagają fakturowania.
Fiskus nie potwierdził tego stanowiska. Zauważył, że wydatki poniesione przez syndyka w jego imieniu i na rachunek sądu w związku z wykonywaniem czynności syndyka w postępowaniu upadłościowym, m.in. z tytułu kosztów przejazdu oraz biletów parkingowych przyznanych postanowieniem sądu, są ściśle związane z wykonywaną przez niego usługą. Są jednym z elementów kalkulacyjnych otrzymanego wynagrodzenia (stanowią część odpłatności za usługę). W konsekwencji koszty te...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta