Transfer firmy nie może być przyczyną zwolnienia
W procesie przejęcia zakładu obowiązuje zakaz wypowiadania z tego powodu umów pracownikom. Jednak wymówienia, które wręczył poprzednik, są skuteczne.
W razie przejścia zakładu lub jego części na innego pracodawcę z mocy prawa staje się on stroną w dotychczasowych stosunkach pracy (art. 231 § 1 k.p.). Nie dotyczy to tylko tych pracowników, którzy pracują na innej podstawie niż umowa o pracę (np. powołanie lub mianowanie). Wtedy przejmujący nie wchodzi z mocy prawa w dotychczasowe stosunki pracy, lecz musi zaproponować tym osobom nowe warunki pracy i płacy (art. 231 § 5 k.p.).
Z mocy prawa
Zasadniczo przy zmianie pracodawcy na mocy art. 231 § 1 k.p. przejmuje on wszystkie – zarówno majątkowe, jak i niemajątkowe – prawa i obowiązki wynikające z istniejących stosunków pracy. Natomiast przy przejęciu przez nowego szefa tylko części zakładu za zobowiązania wynikające ze stosunku pracy powstałe przed przejściem tej części dotychczasowy i nowy pracodawca odpowiadają solidarnie (art....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta