Koniec zobowiązań z końcem nauki
Nie ma pewności, czy pracodawca może odwołać raz udzieloną zgodę na podnoszenie kwalifikacji przez etatowca. Może natomiast w każdym momencie ograniczyć świadczenia, które mu przyznał dobrowolnie.
Oceniając dopuszczalność rozwiązania umowy, należy pamiętać, że jej zawarcie stanowi zgodę pracodawcy na to, aby pracownik się dokształcał. Rozwiązanie umowy jest zatem cofnięciem zgody na podnoszenie kwalifikacji. Niewątpliwie jest to dopuszczalne na zasadzie swobody umów, za zgodą stron, czyli za porozumieniem. Wątpliwości budzi, czy możliwe jest rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia albo za wypowiedzeniem.
Szczególny charakter
Umowa o podnoszenie kwalifikacji to umowa cywilnoprawna o szczególnym charakterze, gdyż kształtuje prawa i obowiązki stron stosunku pracy. Natychmiastowe zerwanie umowy cywilnoprawnej jest dopuszczalne zupełnie wyjątkowo, przy spełnieniu warunków przewidzianych w kodeksie cywilnym. Również w samej umowie strony...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta