Właściciel traci zyski z najmu i musi zapłacić daninę
Odszkodowanie wypłacane właścicielowi mieszkań pod wynajem z tytułu niedostarczenia lokalu socjalnego przez gminę eksmitowanemu lokatorowi nie korzysta ze zwolnienia z PIT.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 10 września 2015 r. (I SA/Po 623/15).
Stan faktyczny
Podatniczka jest współwłaścicielką lokali mieszkalnych i użytkowych. Płaci PIT od najmu. Trzy z lokali mieszkalnych zajmują lokatorzy, wobec których sąd rejonowy orzekł eksmisję. W wyroku orzekającym eksmisję sąd przyznał lokatorom prawo do lokalu socjalnego. W konsekwencji wstrzymał wykonanie eksmisji do czasu, gdy właściwa gmina nie przedstawi lokatorom oferty zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego. Gmina nie przedstawiła jednak takiej oferty. W związku z tym podatniczka wystąpiła z pozwem przeciwko gminie i ostatecznie otrzymała odszkodowanie.
Podatniczka zapytała, czy odszkodowanie przyznane wyrokiem albo na podstawie ugody sądowej na podstawie art. 18 ust. 5 ustawy o ochronie praw lokatorów w związku z art. 417 oraz 361 i 363 kodeksu cywilnego jest wolne od PIT. Sama uważała, że tak. Jej zdaniem zwolnienie przysługuje jej na mocy art. 21 ust. 1 pkt 3, względnie pkt 3b ustawy o PIT. Podatniczka zwracała uwagę, że odszkodowanie z art. 18 ust. 5 ustawy o ochronie praw lokatorów należy się wówczas, gdy zadania publiczne polegające na zapewnieniu opieki socjalnej i na zapobieganiu bezdomności danego lokatora, administracja publiczna – z powodu braku wolnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta