Banki w Polsce też są zagrożone
Nasilający się terroryzm oznacza rosnącą odpowiedzialność instytucji finansowych – uważa szef ryzyka regulacyjnego z kancelarii prawnej Wierzbowski Eversheds.
paweł kuskowski
W ostatnich miesiącach słyszymy o rosnącym zagrożeniu terroryzmem. Kraje zachodnie, jak Niemcy, Francja czy Irlandia Północna, wskazywane są jako państwa wysokiego ryzyka, jeśli chodzi o zagrożenie zamachami terrorystycznymi. To, co jest potrzebne do wspierania aktów terrorystycznych, to finansowanie. Jak pokazuje doświadczenie i raporty takich organizacji jak AUSTRAC lub FATF, terroryści często wykorzystują bardzo zaawansowane modele finansowe w celu dostarczenia środków dla głównej organizacji, jak również rozproszonych po świecie niezależnych komórek.
Nowoczesny biznes
Terroryzm jest ponadnarodowym i doskonale zorganizowanym przedsięwzięciem, które w sposób wyrafinowany finansuje swoją działalność. Fundusze pochodzą zarówno ze źródeł nielegalnych, w tym porwań i handlu ludźmi, jak również ze środków całkowicie legalnych, takich jak datki na działalność dobroczynną, które kierowane są następnie do zaangażowanych w terroryzm podmiotów.
Większość fizycznych ataków terrorystycznych koncentruje się na Bliskim Wschodzie, Afryce i Azji, ale zagrożenie, że instytucja finansowa będzie wykorzystana w celach finansowania działań grup takich jak ISIL, Boko Haram czy Al-Qaeda, jest globalne i dotyka też polskich podmiotów.
Koszty firm, wynikające z braku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta