Dyscyplinarka tylko za rażące narażanie interesów firmy
Zwolnienie dyscyplinarne pracownika z powodu działalności konkurencyjnej, przy braku umowy o zakazie konkurencji, możliwe jest tylko wtedy, gdy doszło do kwalifikowanego naruszenia istotnych interesów pracodawcy, które mogły narazić go na powstanie szkody.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 22 kwietnia 2015 r. (II PK 158/14).
Pracownik był zatrudniony na czas nieokreślony na stanowisku menedżera produktu w branży motoryzacyjnej. Miał rozległą wiedzę o asortymencie oferowanym przez pracodawcę, oceniał różne produkty, wyjeżdżał na targi specjalistyczne. W marcu 2012 r. wypowiedział umowę o pracę z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Jednak w połowie kwietnia 2012 r. pracodawca dowiedział się, że menedżer zarejestrował spółkę, w ramach której oferuje produkty tożsame z jego asortymentem. Spółka powoda sprzedała ponadto produkty trzem firmom. Opakowania, logo,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta