Podstawa opłat na ZUS nie może być oderwana od faktycznych zarobków
Rozmowa | Łukasz Chruściel radca prawny, partner kierujący Biurem Kancelarii Raczkowski Paruch w Katowicach
Jakie praktyczne przełożenie ma wyrok Trybunału Konstytucyjnego kwestionujący minimalną podstawę składek za pracowników delegowanych w wysokości przeciętnej płacy?
Łukasz Chruściel: To orzeczenie uchylające część przepisu § 2 ust. 1 pkt 16 rozporządzenia MPiPS, który wskazuje na tę minimalną podstawę. Wyrok ten dotyczy tylko tych pracowników delegowanych, którzy za cały miesiąc osiągnęli wynagrodzenie niższe niż przeciętne. Trybunał uznał za niekonstytucyjną część przepisu, która pozwala skorzystać ze zwolnienia wyłącznie osobom zarabiającym powyżej przeciętnego wynagrodzenia.
Trybunał odroczył utratę mocy obowiązującej tej części przepisu o 12 miesięcy. Na pewno będzie więc ono podstawą wznowienia postępowań, gdy sprawa zakończy się prawomocnym wyrokiem za rok. Powstaje pytanie, czy to orzeczenie pozwala wznowić postępowanie do tego czasu. W moim przekonaniu, jeśli TK odroczył utratę mocy obowiązującej przepisu, to dlatego, aby zapewnić prawodawcy czas na uchwalenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta