Ukłucie ręki i finansów
Gdy zakład sponsoruje zatrudnionym szczepienia przeciwko grypie, musi ich obciążyć z tego tytułu. Można uniknąć oskładkowania tego świadczenia, jeśli pracownicy będą partycypować w kosztach choćby w minimalnym stopniu.
Jesienią i zimą przybywa pracowników przebywających na zwolnieniach lekarskich. Dla pracodawcy powoduje to obniżenie efektywności pracy, a tym samym zmniejsza przychody firmy. Chcąc tego uniknąć, wielu szefów finansuje załodze szczepienia przeciwko grypie. Głównym motorem tych działań jest profilaktyka i zapobieganie absencji pracowników >patrz ramka.
Przy tych sezonowych zachorowaniach pojawiło się tzw. zjawisko prezenteizmu, szczególnie wśród pracujących w korporacjach. To niemal symbol współczesności i polega na przychodzeniu do pracy mimo widocznych objawów choroby czy złego samopoczucia. Jak nietrudno się domyślić, prowadzi to do szybkiego i swobodnego rozprzestrzeniania się zachorowań, a co za tym idzie – pogarsza jakość wykonywanej pracy oraz powoduje spadek wydajności i przychodów.
Koszt dla pracodawcy
Wydatki związane z finansowaniem pracownikom profilaktycznych szczepień przeciwko grypie mogą stanowić dla pracodawcy koszt uzyskania przychodu. Pod warunkiem że spełnione zostaną trzy przesłanki:
- wydatki muszą być poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,
- wydatek nie może być wymieniony w art. 23 ust. 1 PIT lub w art. 16 ust. 1 CIT jako niestanowiący kosztu uzyskania przychodu,
- wydatek powinien być odpowiednio...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta