Powiedz bliskim o swoich oszczędnościach
Komu i na jakich zasadach należą się pieniądze po zmarłym
Regina skibińska
Przyjmijmy taki scenariusz. Pan Jan ma konto w jednym banku, w innym – dwie lokaty. Do tego regularnie opłaca składkę na ubezpieczenie na życie. Nagle umiera i rodzina nie wie, z jakimi instytucjami miał podpisane umowy. Co zrobić w takiej sytuacji?
Po śmierci klienta banku
Po zgonie posiadacza rachunku bankowego dysponowanie środkami oraz dalsze prowadzenie rachunku zależy od decyzji spadkobierców.
– Rachunek indywidualny zostaje przez bank zablokowany w chwili, gdy dotrze do niego wiarygodna informacja o śmierci właściciela, a za taką uważa się akt zgonu – wyjaśnia Kinga Wojciechowska-Rulka z mBanku.
Pieniądze znajdujące się na koncie zostają zabezpieczone jako część masy spadkowej.
– W przypadku rachunków wspólnych środki dzielone są proporcjonalnie. Część przypadająca zmarłemu podlega spadkobraniu – tłumaczy Justyna Giżewska z Banku Millennium. – Pieniądze zgromadzone przez osobę zmarłą czekają na dyspozycje spadkobierców przez dziesięć lat.
Rodzina zmarłego po potwierdzeniu praw do spadku (prawomocne postanowienie sądu o nabyciu spadku lub notarialny akt poświadczenia dziedziczenia) uzyskuje od banku wszelkie informacje na temat kont i lokat zmarłego, wielkości zgromadzonych tam środków. Jeżeli klient złożył w banku dyspozycję na wypadek śmierci, jest ona realizowana w pierwszej kolejności,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta