Pozorna konsultacja może się okazać wiążąca
Jeśli pracodawca podnosi brak uprawnień organizacji związkowej po tym, gdy wcześniej je uznawał, mając świadomość ich braku, sąd może uznać uzgodnienia ze związkiem za obowiązujące.
Zgodnie z art. 251 ustawy o związkach zawodowych z 23 maja 1991 r. (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 167, dalej: ustawa) uprawnienia zakładowej organizacji związkowej (dalej: zoz) przysługują organizacji zrzeszającej co najmniej dziesięciu członków będących pracownikami, pracownikami najemnymi lub funkcjonariuszami określonymi w art. 2 ust. 6 ustawy, która do dziesiątego dnia po zakończeniu kwartału przekazała pracodawcy informację na temat swojego składu osobowego. Kwestia terminowego przekazania tej informacji pracodawcy jest niezwykle ważna, gdyż niewywiązanie się z tego obowiązku oznacza utratę uprawnień zoz. Skutkiem tego jest zaś m.in. to, że:
- działacze związkowi dotychczas chronieni na podstawie art. 32 § 1 ustawy (na rozwiązanie z nimi stosunku pracy potrzebna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta