Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Praca w systemie zadaniowym też osiem godzin dziennie

08 grudnia 2015 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

Zatrudnienie w systemie zadaniowym jest możliwe tylko, gdy pracownik ma skonkretyzowane czynności i organizuje sobie czas, w którym będzie je wykonywał. Granicą są normy kodeksowe.

Firma może ustanowić system zadaniowego czasu wyłącznie wtedy, gdy jest to uzasadnione rodzajem pracy, jej organizacją albo miejscem wykonywania. Nie każdy zatem może pracować w taki sposób.

Zastosowanie tego systemu dopuszcza art. 140 kodeksu pracy. W jego myśl w przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy lub jej organizacją albo miejscem wykonywania pracy może być stosowany zadaniowy czas pracy.

Jak to zrobić

Po porozumieniu z pracownikiem pracodawca ustala czas niezbędny na wykonanie powierzonych zadań, uwzględniając wymiar czasu pracy wynikający z norm określonych w art. 129 k.p. Nie może to więc być więcej niż osiem godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Podobnie wypowiadał się Sąd Najwyższy w wyroku z 24 września 2009 r. (II PK 72/09). Według niego zadaniowy czas pracy przeznaczony jest w szczególności dla prac prowadzonych nierytmicznie czy poza kolektywną pracą skooperowaną. Można go więc wprowadzić wtedy, gdy nie ma potrzeby ustalania ścisłych granic czasowych przebywania pracownika w zakładzie. Natomiast dokładny czas i sposób wykonania tych obowiązków pozostawia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10315

Wydanie: 10315

Spis treści
Zamów abonament