Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zlecenie przy etacie bez wpływu na zasiłek

08 grudnia 2015 | Dobra Firma | Radosław Kaczmarek

Składki od zarobku, który pracownik otrzymał z umowy-zlecenia zawartej z własnym pracodawcą, nalicza się według zasad dotyczących pracowników. Mimo to przychód z tego cywilnego kontraktu nie zawsze zwiększy podstawę wymiaru zasiłku należnego takiej osobie.

Pracodawca, który ze swoim pracownikiem zawiera dodatkową umowę-zlecenie, do celów ubezpieczeń społecznych musi go traktować jak pracownika. Tym samym przychody ze zlecenia dolicza do podstawy wymiaru składek, a także do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego czy macierzyńskiego. Nie jest to jednak reguła.

Szeroka definicja

Zgodnie z art. 8 ust. 1 i 2a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 121 ze zm., dalej: ustawa o sus) pracownikiem jest:

1. osoba pozostająca w stosunku pracy,

2. osoba zatrudniona na podstawie umowy-zlecenia, umowy agencyjnej, innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy kodeksu cywilnego dotyczące zlecenia lub umowy o dzieło, jeżeli zostały one zawarte:

- z pracodawcą, z którym ta osoba pozostaje równocześnie w stosunku pracy, lub

- z innym podmiotem niż pracodawca, ale w ramach tych umów praca jest wykonywana na rzecz pracodawcy, z którym ta osoba pozostaje w stosunku pracy.

Pracownik, który wykonuje dodatkowo umowę-zlecenie zawartą z własnym pracodawcą, podlega z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym na takich samych zasadach, jak w przypadku umowy o pracę, tj. obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu (art. 18 ust. 1a ustawy o sus). Podstawą wymiaru składek na te...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10315

Wydanie: 10315

Spis treści
Zamów abonament