Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przekazanie infrastruktury nie podlega VAT

08 grudnia 2015 | Administracja | Jarosław 
Ziółkowski
Jarosław 
Ziółkowski
źródło: materiały prasowe
Jarosław 
Ziółkowski

Udostępnienie przez gminę sieci 
wodno-kanalizacyjnej na rzecz związku międzygminnego nie podlega opodatkowaniu VAT. Gmina nie ma prawa do odliczenia.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji z 12 listopada 2015 r. (IPTPP3/4512-367 /15-4/BM) rozstrzygnął kwestię rozliczenia gminnej inwestycji przekazanej innemu podmiotowi.

Sprawa dotyczyła gminy, która jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT. Odpowiada ona za zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty w zakresie dostarczania wody i odprowadzania ścieków. W związku z tym ponosi (i ponosiła w poprzednich latach) wydatki związane z budową, rozbudową i modernizacją sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. Wartość wybudowanych przez nią poszczególnych obiektów infrastruktury każdorazowo przekraczała lub będzie przekraczać 15 tys. zł. Poniesione dotąd wydatki są udokumentowane fakturami VAT z wykazanymi na nich kwotami podatku naliczonego. Po zakończeniu inwestycji rada gminy podejmuje uchwały o przekazaniu/wniesieniu wybudowanej infrastruktury do używania/użytkowania i eksploatacji przez Międzygminny Związek Wodociągów i Kanalizacji (MZWiK), którego gmina jest członkiem. Uchwały wskazują, że infrastruktura pozostaje mieniem gminy, jest nieodpłatnie używana przez MZWiK.

Gmina rozważa zawarcie pisemnej umowy z MZWiK, która będzie potwierdzać ustalenia dotyczące wzajemnych zobowiązań. Dotychczas wystarczająca była umowa ustna,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10315

Wydanie: 10315

Spis treści
Zamów abonament