Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inwestycje pod kontrolą państwa

08 grudnia 2015 | Prawo | Cezary Żelaźnicki Piotr Kleszczyński
Cezary Żelaźnicki
źródło: materiały prasowe
Cezary Żelaźnicki
Piotr Kleszczyński
źródło: materiały prasowe
Piotr Kleszczyński

Czas pokaże, czy przepisy
o nadzorze ministra skarbu nad niektórymi transakcjami będą chronić kluczowe interesy państwa czy też realizować doraźne cele polityczne – piszą eksperci.

Od 1 października br. obowiązują przepisy ustawy o kontroli niektórych inwestycji. Na jej podstawie, w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa publicznego i porządku publicznego, Rada Ministrów może, w drodze rozporządzenia, umieścić podmiot prowadzący działalność gospodarczą w wykazie tych, których udziały lub akcje będą mogły być zbywane wyłącznie pod nadzorem ministra skarbu państwa. Umieszczenie w tym wykazie będzie w praktyce oznaczało, że minister będzie mógł skutecznie sprzeciwić się nabyciu udziałów lub akcji w takim podmiocie.

Obecnie lista podmiotów, które znajdą się w wykazie, nie jest znana, a jej opracowaniem zajmie się zapewne nowy minister Skarbu Państwa.

Na liście podmiotów objętych kontrolą mogą się znaleźć spółki ze strategicznych sektorów, takich jak m.in.: wytwarzanie i dystrybucja energii elektrycznej, dystrybucja gazu ziemnego, produkcja benzyn silnikowych lub oleju napędowego, transport rurociągowy i magazynowanie paliw, produkcja chemikaliów, nawozów i wyrobów chemicznych, wytwarzanie i obrót materiałami wybuchowymi itp.

Kryteria decydujące o wpisaniu na listę

Umieszczenie danego podmiotu w wykazie będzie dopuszczalne, jeżeli mniej restrykcyjny środek kontroli inwestycji nie będzie możliwy do zastosowania, a kontrola inwestycji z udziałem tego podmiotu będzie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10315

Wydanie: 10315

Spis treści
Zamów abonament