Zamówienia publiczne w nowych dyrektywach unijnych
Dialog konkurencyjny wymaga znacznego zaangażowania od podmiotów prywatnych, dlatego zamawiający mogą przewidzieć nagrody lub płatności dla jego uczestników.
Anna Szymańska
radca prawny z kancelarii DENTONS
Dialog konkurencyjny jest jednym z trybów udzielenia zamówienia publicznego. Został wprowadzony do ustawy – Prawo zamówień publicznych nowelizacją z 2006 r., która dostosowywała w tym zakresie prawo polskie do ustawodawstwa unijnego. W preambule do dyrektywy 2004/18/WE ustawodawca wspólnotowy wyjaśnił, że w zakresie, w jakim zastosowanie procedur otwartych lub ograniczonych nie pozwala na udzielenie zamówień szczególnie złożonych, należało przyjąć procedurę na tyle elastyczną, by z jednej strony chroniła konkurencję, z drugiej zaś stwarzała możliwość omówienia wielu aspektów z wykonawcami.
Konieczna współpraca i dyskusja
Tryb ten nie jest jednak powszechnie stosowany w praktyce, ponieważ wykorzystuje się go do projektów niestandardowych, skomplikowanych, systemowych, multidyscyplinarnych i często nowatorskich. Wymagają one współpracy i dyskusji sektora prywatnego i publicznego w celu określenia najbardziej odpowiednich parametrów technicznych oraz optymalnych uwarunkowań prawnych i finansowych zamówienia. Nie jest to tryb, w którym zamawiający przygotowuje i przedstawia kandydatom gotowy opis przedmiotu zamówienia oraz wzór umowy, do którego na zasadzie adhezji wykonawca jest gotowy – bądź nie – przystąpić....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta