Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zamówienia publiczne w nowych dyrektywach unijnych

08 grudnia 2015 | Administracja | Anna Szymańska

Dialog konkurencyjny wymaga znacznego zaangażowania od podmiotów prywatnych, dlatego zamawiający mogą przewidzieć nagrody lub płatności dla jego uczestników.

Anna Szymańska

radca prawny z kancelarii DENTONS

Dialog konkurencyjny jest jednym z trybów udzielenia zamówienia publicznego. Został wprowadzony do ustawy – Prawo zamówień publicznych nowelizacją z 2006 r., która dostosowywała w tym zakresie prawo polskie do ustawodawstwa unijnego. W preambule do dyrektywy 2004/18/WE ustawodawca wspólnotowy wyjaśnił, że w zakresie, w jakim zastosowanie procedur otwartych lub ograniczonych nie pozwala na udzielenie zamówień szczególnie złożonych, należało przyjąć procedurę na tyle elastyczną, by z jednej strony chroniła konkurencję, z drugiej zaś stwarzała możliwość omówienia wielu aspektów z wykonawcami.

Konieczna współpraca i dyskusja

Tryb ten nie jest jednak powszechnie stosowany w praktyce, ponieważ wykorzystuje się go do projektów niestandardowych, skomplikowanych, systemowych, multidyscyplinarnych i często nowatorskich. Wymagają one współpracy i dyskusji sektora prywatnego i publicznego w celu określenia najbardziej odpowiednich parametrów technicznych oraz optymalnych uwarunkowań prawnych i finansowych zamówienia. Nie jest to tryb, w którym zamawiający przygotowuje i przedstawia kandydatom gotowy opis przedmiotu zamówienia oraz wzór umowy, do którego na zasadzie adhezji wykonawca jest gotowy – bądź nie – przystąpić....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10315

Wydanie: 10315

Spis treści
Zamów abonament