Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lokator nie może odpowiadać za miasto

08 grudnia 2015 | Prawo | Marek Domagalski

Wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z kamienicy na skutek opóźnionego jej zwrotu byłym właścicielom płaci miasto, a nie lokatorzy.

marek domagalski

Najnowszy wyrok Sądu Najwyższego może interesować wielu lokatorów m.in. z dawnego kwaterunku. Tylko w Warszawie mieszkają w ponad 2 tys. kamienic.

Wynagrodzenie za dziesięć lat

Kwestia wynikła w sprawie w Elżbiety J., która w 2000 r. odzyskała kamienicę w Warszawie przejętą niezgodnie z prawem na podstawie dekretu Bieruta, ale fizycznie przekazaną jej dopiero w 2010 r. Elżbieta K. zażądała od miasta st. Warszawy zapłaty 2,5 mln zł wynagrodzenia za tzw. bezumowne korzystanie z jej posesji przez te dziesięć lat, w zdecydowanej większości zajętej przez lokatorów mieszkających na podstawie kwaterunku bądź ich następców. Żądana kwota odpowiada czynszowi, jaki należałoby zapłacić właścicielowi za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10315

Wydanie: 10315

Spis treści
Zamów abonament