Kiedy nagranie jest dowodem w postępowaniu
Procedury | Dowody z nagrań mogą być przeprowadzane także w sprawach administracyjnych i sądowoadministracyjnych. Nie zawsze jednak jest to dopuszczalne.
Aneta Walewska-Borsuk adwokat w Kancelarii Szymańczyk Roman Deresz Karpiński Adwokaci sp. p.
Rozwój techniki i powszechna dostępność urządzeń podsłuchowych sprawiają, że strony postępowań sądowych coraz częściej nagrywają swoich oponentów. Dowody z nagrań rozmów samych stron lub osób trzecich są powszechne spotykane już nie tylko w sprawach rozwodowych i pracowniczych.
Sąd nie ustala stanu faktycznego
Zgłaszając dowód z nagrań dźwiękowych przed sądem administracyjnym, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim reguły, jakimi rządzi się postępowanie dowodowe w tej sprawie. Reguły te znacznie się różnią od tych, jakie obowiązują w postępowaniu administracyjnym. O ile organ administracji publicznej jest obowiązany w sposób wyczerpujący zebrać i rozpatrzyć cały materiał dowodowy, o tyle sąd administracyjny wykonuje czynności dowodowe w bardzo ograniczonym zakresie, na zasadzie wyjątku. Choćby nawet dlatego nie należy traktować sądu administracyjnego jako kolejnej (trzeciej czy czwartej) instancji, która ponownie ustala stan faktyczny danej sprawy administracyjnej.
Skarżący często zapominają o tym, że głównym zadaniem sądu administracyjnego jest kontrola, czy organy administracji ustaliły ten stan zgodnie z zasadami obowiązującymi w procedurze administracyjnej, a następnie – czy prawidłowo zastosowały przepisy prawa materialnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta