Tylko istotne zmiany działają po trzech miesiącach
Przeniesienie pracownika do takiej samej pracy na innym oddziale zakładu w tej samej siedzibie zakładu nie wymaga wypowiedzenia zmieniającego, bo te warunki nie pogarszają jego sytuacji zawodowej.
Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy lub płacy z art. 42 k.p. to podstawowy sposób modyfikacji treści stosunku pracy poprzez jednostronne oświadczenie pracodawcy. Pozwala to wprowadzić w treści umowy inne zapisy, niż wynikają zarówno z postanowień umownych, jak i innych źródeł prawa pracy. Takie wypowiedzenie dotyczy zwłaszcza zatrudnionych na czas nieokreślony, chociaż dopuszcza się jego zastosowanie do każdego rodzaju umowy o pracę, która może być rozwiązana za wypowiedzeniem.
Ważne warunki
Zastosowanie przez pracodawcę wypowiedzenia zmieniającego jest konieczne wtedy, gdy modyfikacja dotyczy istotnych warunków pracy lub płacy albo jest niekorzystna dla pracownika. Nie wszystkie zatem zmiany wymagają takiego kroku.
Do modyfikacji polegającej wyłącznie np. na podaniu innej nazwy stanowiska przy jednoczesnym braku zmiany wszystkich pozostałych dotychczasowych elementów pracy i płacy nie potrzeba wypowiedzenia zmieniającego, chyba że szczególne okoliczności uzasadniają odmienną ocenę. Tak też wskazywał Sąd Najwyższy w wyroku z 7 września 1999 r. (I PKN 265/99). Stwierdził ponadto,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta