Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy doręczenie będzie skuteczne

29 grudnia 2015 | Administracja

Ogólne odesłanie do procedury karnej bez wskazania konkretnych przepisów, które powinny być stosowane, nie ułatwia życia prowadzącym postępowanie dyscyplinarne policjantów. Część wątpliwości wyjaśnia na szczęście orzecznictwo.

Małgorzata Jankowska

Ustawa o Policji w zasadzie całościowo reguluje zasady odpowiedzialności funkcjonariuszy tej formacji oraz tryb, w jakim powinno być prowadzone postępowanie dyscyplinarne. W ograniczonym zakresie do postępowania tego mają jednak zastosowanie przepisy kodeksu postępowania karego. Zgodnie bowiem z art. 135p ustawy o Policji (dalej uop) w zakresie nieuregulowanym w tej ustawie do postępowania dyscyplinarnego stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania karnego (kpk) dotyczące wezwań, terminów, doręczeń i świadków z wyłączeniem możliwości nakładania kar porządkowych. W postępowaniu dyscyplinarnym do świadków nie stosuje się również art. 184 kpk.

Takiego odesłania nie ma w stosunku do kodeksu postępowania administracyjnego, co oznacza, że jego przepisy nie mają tu zastosowania. Potwierdza to wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 1 sierpnia 2007 r. (I OSK 1518/06). Zgodnie z nim sprawa odpowiedzialności dyscyplinarnej policjanta nie jest sprawą administracyjną załatwianą w formie decyzji administracyjnej, w związku z czym do postępowania dyscyplinarnego policjantów nie stosuje się przepisów kpa.

Warto o tym pamiętać, gdyż zasady doręczeń pism w obu reżimach prawnych się różnią.

Dwa rodzaje dokumentów

Należy podkreślić, że przepisów kpk nie stosuje się do wszystkich pism i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10331

Wydanie: 10331

Spis treści
Zamów abonament