Spłata wkładu budowlanego
Najważniejszy jest statut
Spłata wkładu budowlanego
Izba Cywilna Sądu Najwyższego podjęła 22 maja 1996 r. uchwałę dotyczącą pochodnego nabycia własnościowego prawa do lokalu i obowiązku przyjęcia przez spółdzielnię nabywcy w poczet członków, gdy zbywca nie pokrył pełnego wkładu budowlanego. Ponieważ uchwała ta (III CZP 45/ 96, publ. OSP z października, poz. 179) stanowi novum w działalności spółdzielni mieszkaniowych, warto zwrócić na nią uwagę, tym bardziej że niektóre spółdzielnie mogą się nią posługiwać.
Sprawa wydaje się prosta. Chodzi o sytuację, gdy mieszkanie (towar) nie zostało jeszcze w pełni spłacone. SN ogranicza jednak swoje stanowisko w tej sprawie do sytuacji, kiedy nabywcy odmówiono prawa do lokalu, on z kolei odmawia "uzupełnienia części wkładu budowlanego nie wniesionego przez zbywcę".
Upraszczając zagadnienie, można przyjąć, że takie uzupełnienie może wystąpić zarówno, gdy nie został spłacony zaciągnięty przez spółdzielnię kredyt na pokrycie kosztów budowy, jak i w sytuacji, kiedy spółdzielnia buduje wyłącznie z funduszy wniesionych przez członków oczekujących na mieszkanie. Aby -- znowu upraszczając -- spółdzielnia mogła przyjąć w poczet członków nabywcę prawa do lokalu, konieczna jest kontynuacja warunków, na jakich zbywca uzyskał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta