Zaliczka z ulgą
Sądowa wykładnia
Zaliczka z ulgą
Pieniądze uzyskane za poprzednie mieszkanie, wydane w formie zaliczki w ciągu -- poprzednio -- roku, a obecnie dwu lat od jego sprzedaży na następne lokum, są objęte zwolnieniem od 10-procentowego podatku dochodowego od sprzedaży. Zaliczkę na poczet ceny nowego mieszkania czy domu można wpłacić bez zawierania notarialnej umowy przedwstępnej. Takie wyjaśnienie zawiera uchwała Izby Finansowej Naczelnego Sądu Administracyjnego podjęta, 17 lutego 1997 r. (sygn. akt FPS 9/ 96) w odpowiedzi na pytanie prawne zwykłego składu NSA rozpoznającego skargę małżonków Elżbiety i Stanisława R. na decyzję Izby Skarbowej.
Przypomnijmy zasadę: jeśli nieruchomość (dom, grunt, mieszkanie "hipoteczne") lub udział w niej, własnościowe prawo do spółdzielczego mieszkania lub lokalu użytkowego, spółdzielczego domu jednorodzinnego lub mieszkania w małym domu mieszkalnym lub prawo użytkowania wieczystego zostanie sprzedane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym dobra te zostały nabyte lub wybudowane, płaci się podatek w wysokości 10 proc. uzyskanej ceny, po pomniejszeniu jej o koszty sprzedaży (np. prowizję pośrednika, opłatę skarbową, notarialną) . Wynika to z art. 10 ust. 1 pkt 8 i z art. 28 ustawy z 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (ta danina nie dotyczy sprzedaży dokonywanej w ramach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta