Czyje ma być państwo
Bliżej Konstytucji (2)
Czyje ma być państwo
W dzisiejszej dyskusji udział biorą: prof. Anna Turska, prof. Andrzej Ajnenkiel, prof. Michał Pietrzak, prof. Piotr Winczorek oraz Stefan Bratkowski, który ją przygotował do druku. Audycję I Programu Polskiego Radia, z którym "Rzeczpospolita" prowadzi wspólnie ten cykl dyskusyjny, opracował Andrzej Bury. Całej dyskusji mogą nasi Czytelnicy posłuchać dzisiaj, czyli w sobotę 22 lutego o godz. 10. 30.
Stefan Bratkowski: Spotkaliśmy się dzisiaj po raz drugi -- żeby mówić z kolei o podstawowych zasadach konstytucji.
Piotr Winczorek: Lepiej mówić nie tyle o zasadach konstytucji, ile o zasadach ustroju, ponieważ konstytucja jest fundamentem państwa i jego ustroju; to, co jest zawarte w konstytucji, jest zarazem podstawą organizacji państwa.
Stefan Bratkowski: Zacznijmy wobec tego od państwa jako wspólnego dobra obywateli.
Piotr Winczorek: Państwo, jako dobro wspólne, jest pojęciem, które znalazło się w Konstytucji z 1935 roku. Ta idea wspólnego dobra, wtedy może inaczej rozumiana niż dzisiaj, utrwaliła się jednak. Wspólnym dobrem jest państwo jako coś, co należy do wszystkich obywateli, jako instytucja działająca na rzecz wszystkich obywateli, a wszyscy ci obywatele starają się działać tak, aby tę rzecz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta